İstanbulkart’ları maziye gömecek mobil uygulama geliyor


İstanbul Büyükşehir Belediyesi ortak şirketi BELBİM A.Ş.’nin tanıtımını yaptığı yeni uygulama, İstanbul’da yaşayanlara kolaylık sağlayacağı bekleniyor.

İstanbul’lulara herhangi bir kart kullanmadan, sadece telefon kullanarak toplu taşıma araçlarından faydalanmayı planlıyor. Karekod yöntemiyle çalışacak olan uygulamanın mart ayı gibi yürürlüğe girmesi bekleniyor. Ulaşım esnasında kart taşıma zorunluluğu ortadan kalkıyor. BELBİM genel müdürü Yücel Karadeniz, sadece ulaşım kartı değil de, şehirdeki tüm olanaklardan faydalanmayı sağlayacak yeni bir mobil uygulaması olacağının haberini verdi.

Söylenilenlere göre, İstanbul’lular kendi adına hesap açacaklar, hesaba yükledikleri para toplu taşıma hizmetlerinden faydalanmalarını sağlayacak.  Karekod uygulamasında “İndir, yükle, okut, geç” metodu geliştirilmiştir. Uygulamanın ilk olarak metrobüste denenmesi düşünülüyor, ardından metro, Marmaray, vapur gibi toplu taşıma hizmetlerinde kullanılacak.

Bu uygulama kart kullanımının önüne geçecek. Toplu taşıma geçişinin telefondan yapılacak olması, plastik olan kartları ortadan kaldıracaktır, böylelikle çevre kirliliğini de azaltabilir.