Web siteniz hızlımı? Web Sitemi nasıl hızlandırırım?


Web sitenizi yaptırdınız ve potansiyel müşterilerinizi beklemeye başladınız, fakat oda ne telefonlarınız çalmıyor umduğunuz performansı bulamadınız.

Peki siteniz yeterince ziyaretçi çekiyor mu? Kuşkusuz web site kullanıcı deneyimi açısından en önemli etkenlerden biri sitenizi hızlı bir biçimde açılmasıdır.  Yapılan araştırmalara göre kullanıcıların internet hızlarına bağlı olarak geç açılan terk etme oranı % 51.

Böyle bir durumda potansiyel müşterilerinizden %51’ini kaybetmişsiniz demek oluyor.  Bunun önüne geçmek için ise web tasarım sürecinin, web sitesi tasarımının işin ehli kişilere bırakılması gerekiyor.

Son teknolojiyi yazılımları takip ederek güncel kodlar ile temiz bir şekilde kodlanan web sitelerinde ise bu hız problemi yaşanmıyor denecek kadar az.

 

Peki ya sizin siteniz hızlımı veya yeterince çabuk açılıyor mu? Arama motorları tarafından sevilecek ve üst sıralara çıkabilecek tarzda bir sitemi? Bunu öğrenmek için çeşitli test araçları mevcut.

 

Bunlardan ilki ve en önemlisi Google Site Hız Test Aracı (PageSpeed Insights):

Örneğin Byc Media Sitemizi aşağıdaki linke tıklayarak test edelim:

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr&url=https%3A%2F%2Fwww.bycmedia.com

   

 

Bu optimizasyonların ikisinin iyi olması yani hem mobil cihazlarda hem de masaüstü cihazlarda geçer not aldığınız anlamına geliyor. Ve sitenizi değeri Google’ın gözünde artıyor. Web tasarım hizmeti alırken aldığınız hizmeti kıyaslamanız adına bu konuyu değerlendirmenizde fayda var.

İstatistiklere göre 3 saniyenin altında açılan sitelerde kullanıcılar siteyi kapatıp, başka sitelere yönelmektedir. Bunu tam olarak kontrol edebileceğiniz bir diğer site ise sitenizin açılış hızını ve ve büyüklüğünü test eden pingdom tools adlı site; Gelin sitemizi birde burada test edelim;

https://tools.pingdom.com/?_ga=2.38334499.1031104679.15415118311051536867.1541511831#59ba67e399000000

 

 

Web sitenin açılma hızının 3 saniyeyi geçmemesi gerekmektedir, Pingdom tools verilerine göre sitemizin açılma saniyesi 1.62’dir.

Web tasarım hizmeti alırken bu tarz önemli detaylara dikkat eden ajanslarla çalışmanız sizi rakipleriniz karşısında her zaman bir adım öne taşıyacaktır. Unutmayın web sitesini yaptırmanız önemli değildir asıl önemli olan nasıl yaptıklarıdır.